Vitrin


İNCELE

Ölümle Savaş: Ambrosia Laneti

İNCELEME: Kadim GÜLTEKİN

Yerli bilimkurgu edebiyatı az sayıda örnekler barındırmasına rağmen, göz doldurucu yeni kitaplarla zenginleşmekte.

Ambrosia Laneti de bu başarılı kitaplardan bir tanesi. Yazar kitabı Türk Bilişim Derneği öykü yarışmasına gönderdiğini ancak ödül alamadığını, fakat hikâyeyi devam ettirme arzusu nedeniyle bu romanı yazdığını söylüyor. Kitap genel olarak yeni bir dünya düzeninde, bir grup bilim adamının yaptığı bilimsel araştırmaları ve araştırmalarının sonundaki başarılarını ele alıyor. Yazar bu süreci sağlam temellere dayandırabilmek için esaslı bir araştırma yapmış şüphesiz; kitapta genetik bilimi ve teknolojisi üzerine pek çok bilgi yer almakta.

Bir sürecin anlatımı şeklinde ilerleyen olay örgüsü, sade ve ritmi yerinde anlatımıyla okuru sürüklemeyi başarıyor. Yalçınkaya özellikle diyalog yazımındaki başarısıyla dikkati çekiyor. Zaten kitap, iki karakter arasında geçen uzun diyaloglarla başlıyor. Bu konuşma, okuru hikâyenin devamı için meraklanmaya ziyadesiyle yetiyor. Baş karakter Can Umar'ın Bilim Kent'teki uzun soluklu macerası, ilerleyen bölümlerde oldukça ilginç bir seyir alıyor.

Kitabın arka kapak metni, öykünün varacağı son hakkında ipucu verse de, ilgiyle okumaya devam ediyorsunuz. Yalçınkaya, arka planda, bu yeni düzendeki iktidar hırslarını, toplumsal çatışmaları, hayatta kalma mücadelelerini başarılı bir şekilde aktarmayı başarmış. Aynı zamanda günümüzün, hatta genel itibariyle insanlığın basit bir panaromasını da çizmeyi başarmış.

Can Umar ve ekibinin bilimsel başarılarının getirdikleri, kitabın son bölümlerinde çarpıcı bir şekilde aktarılmış. Ambrosia Laneti'nin ne olduğunu anladığımız anda, böyle bir olasılığa dair kafa patlatmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Yazar durumu mübalağalı bir şekilde tamamlasa da okura son kısımda açık kapı bırakmayı ihmal etmemiş.

Ambrosia Laneti, temiz anlatımı, sürükleyici öyküsü ve merak uyandıran kurgusuyla bilimkurgu severlerin ilgiyle okuyabileceği bir kitap...

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile